Operasolist

Bror Magnus Tødenes

Föreställningar under säsongen 2024/25

La bohème


Tillbaka till Operasolister
Bror Magnus Todenes.

Den norske tenoren Tødenes mottog första pris vid Renata Tebaldi International Voice Competition 2015. 2016 sjöng han rollen som Rodrigo i Otello under Christian Thielemann vid feststpelen i Salzburg och senare som Budbäraren i Aida under Riccardo Muti. Säsongen 2016/17 debuterade han på Wiener Staatsoper i Glucks Armida under Marc Minkowski och därefter som Ismaele i Nabucco.

På Kungliga Operan har han tidigare sjungit Alfredo i La traviata. Bland andra roller kan nämnas titelrollen i Titus mildhet på Nationalteatern i Prag och Bergen Nasjonale Opera, Macduff i Macbeth på Opera de Lyon, Tamino i Trollflöjten på Théâtre du Capitole i Toulouse samt Rinuccio i Gianni Schicchi och Rodolfo i La bohème på Den Norske Opera & Ballett. Säsongen 2024/25 gästade han Malmö Opera i rollen som Carlo i Giovanna d’Arco.

På konsertscenen har han varit solist med flera symfoniorkestrar och framträtt på operafestivalen i Bergen och Copenhagen Opera Festival. 

Bror Magnus Tødenes har studerat på Musikhögskolan i Trondheim och på Conservatorio di Musica Santa Cecilia i Rom. 

Glömt ditt lösenord?

Ange den e-postadress du använde när du skapade ditt konto, så meljar vi dig en länk för att återställa lösenordet.

Har du ett lösenord? Logga in här

Återställ lösenord

Ange ett nytt lösenord för ditt konto.

Din reservationstid har gått ut.

Din reservationstid har gått ut på grund av inaktivitet. Boka biljetterna på nytt för att fortsätta.

Reservationstiden är på väg att gå ut.

Dina biljetter är reserverade i fem minuter till. Vill du förlänga tiden?